Monitoring paczek – dlaczego warto obserwować swoją przesyłkę?

Osoby korzystające z zakupów w e-commerce zdają sobie sprawę z liczby ofert kurierskich obecnych na rynku. Paczkę można nadać za pośrednictwem poczty, firmy lub automatu do odbierania przesyłek. Standardem usług stało się umożliwianie klientom monitorowania przewozu. Kontrola procesu doręczenia pozwala mieć pewność, że odbiorca otrzymał towar w określonym terminie. Jak śledzić przesyłkę? Jakie korzyści przynosi monitorowanie paczki?

Na czym polega monitoring paczek?

Narzędzia umożliwiające monitorowanie przesyłek posiadają obecnie niemal wszystkie firmy kurierskie. Każda paczka nadawana za ich pośrednictwem otrzymuje unikalny kod identyfikacyjny. W momencie przyjęcia dyspozycji przez kuriera, kod ten wprowadzany jest do wewnętrznego systemu. Klient otrzymuje informacje o kodzie nadanym przesyłce na swojego maila lub na liście przewozowym. Zwykle udostępniany jest mu także link do narzędzia umożliwiającego śledzenie przesyłki. Wpisując kod w wyszukiwarkę można na bieżąco sprawdzać położenie Twojej przesyłki.

Z opcji śledzenia przesyłki korzystają osoby robiące zakupy w e-commerce lub zlecające prywatne transporty. Firmy kurierskie nie muszą podejmować specjalnych starań, by udostępnić klientom opcję monitoringu paczki w Warszawie, Poznaniu, czy innym mieście w kraju. Proces ten odbywa się automatycznie w momencie skanowania przesyłki przez kuriera na poszczególnych etapach jej dostawy. Klient otrzymuje dostęp do danych o położeniu paczki przez Internet lub na stronie firmy kurierskiej, bądź w poświęconej do tego aplikacji. Sprawdź jak wygląda monitoring paczek w Warszawie!

Droga przesyłki od nadawcy do odbiorcy

Paczka przechodzi przez kilka etapów dostawy, zanim zostanie wręczona finalnemu odbiorcy. Korzystając z obsługi logistycznej w Warszawie lub innym mieście w Polsce, trzeba liczyć się z upływem co najmniej 2-3 dni zanim przesyłka trafi na wskazany adres. Wszystko ze względu na organizację procesu transportu. Jak to wygląda?

Nadawca zleca wykonanie usługi firmie kurierskiej w punkcie lub przez Internet. Paczka otrzymuje unikalny kod i trafia na magazyn, skąd wydawana jest do dalszego transportu. Przewożona w ciężarówce lub busie trafia do sortowni, a następnie przekazywana jest do oddziału właściwego dla adresata. Po jej wpłynięciu na magazyn przejmuje ją kurier, który zajmuje się wręczeniem jej bezpośrednio do rąk adresata, bądź do automatu służącego do odbioru paczek. Ze względu na liczne etapy transportu, monitoring może okazać się niezwykle przydatny.

Śledzenie paczki – dlaczego warto?

Swoją przesyłkę warto śledzić po to, by kontrolować jej położenie. Dobrze sprawdzać, czy w procesie logistycznym nie występują przestoje, które mogą wpłynąć na ostateczny czas dostawy. Mogą być one spowodowane wewnętrznymi problemami firmy kurierskiej lub błędem nadawcy. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy przesyłka została błędnie zaadresowana. W podanych informacjach brakuje kodu pocztowego, czy nazwy miejscowości, do której ma być dostarczona paczka. Może to spowodować przestój w transporcie i zaleganie na magazynie. Śledząc lokalizację przesyłki można zareagować na podobne sytuacje. 

Monitoring przyda się także osobom wysyłającym cenne przedmioty. Sprawdzanie lokalizacji przesyłki da większą pewność, że ta bezpiecznie trafi pod wskazany adres. W łatwy sposób można zareagować także na nieprawidłowości podczas transportu. Jeżeli paczka trafiła do magazynu lub sortowni znacznie oddalonej od finalnego miejsca dostawy może to oznaczać, że firma kurierska popełniła błąd. Odpowiednio wczesna reakcja klienta pozwoli na prawidłowe dostarczenie jej pod wskazany adres.

Monitorowanie stanowi standard w usługach kurierskich i pocztowych. Możliwość zlokalizowania przesyłki daje klientowi kontrolę nad jej położeniem oraz możliwość reakcji w przypadku długich przestojów. Śledzenie paczki pozwala też kontrolować czas dostawy, czy naprawiać ewentualne błędy popełnione podczas składania dyspozycji u kuriera. Narzędzia do monitorowania przesyłek są darmowe, dlatego warto z nich korzystać.