Co to jest Smart Home

Jeszcze do niedawna domy, które dopasowują się do swoich właścicieli, były czymś rodem z filmów science-fiction, stawianym niemal na równi z latającymi samochodami czy chociażby zdolnością do teleportacji. Współcześnie jednak coraz śmielej wkraczają do życia każdego z nas, czego dowodem jest tak zwany Smart Home. Co to tak właściwie jest i czy warto inwestować w to własne pieniądze?

Smart Home – czym jest?

Zastanawiając się nad tym, co to jest Smart Home, można dojść do jednego wniosku – bardzo ciężko ująć go w precyzyjnej i jedynej poprawnej definicji. Tak właściwie jednak wystarczy przetłumaczyć tę nazwę na polski „dom inteligentny”, by uzyskać wizję tego, co reprezentuje. Jest on zatem zestawem sprzętów, które możemy programować i ustawiać na działanie odpowiadające naszym gustom, przyzwyczajeniom i upodobaniom. Mogą się na niego składać zarówno bardziej i mniej kompleksowe systemy oświetlenia jak i rozmaite czujniki dbające o bezpieczeństwo (na przykład wykrywające ruch czy zalanie), elementy funkcjonalne (sterujące bramą od garażu czy żaluzjami) lub też gadżety rozrywkowe (automatyczne włączanie nagłośnienia czy komputera, chociażby po przyjściu do domu).

Trudność w ujęciu tego wszystkiego w jedną definicję wynika z modułowości całego konceptu, bowiem choć jego częścią są na przykład działające zdalnie żarówki, w naszym systemie wcale nie musimy ich zawierać. Równie dobrze możemy je „dorzucić” po kilku latach korzystania z innych modułów inteligentnego domu albo po prostu nie decydować się na nie.

Smart Home – czy warto?

To, czy systemy Smart Home są czymś godnym implementacji, w pełni zależy od nas samych. Prawdą jest, że istnieją niepodważalne ich zalety. Inwestując w Smart Home mamy pełną kontrolę nad własnym domem, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Pozbywamy się takich problemów, jak dylematy związane z wyłączeniem żelazka czy telewizora, albo nawet zamknięciem okna. Zdalnie możemy pilnować bezpieczeństwa, a systemów możemy używać również do oszczędzania, ustawiając je w taki sposób, by wyłączały całą elektronikę tuż po naszym uśnięciu. Możliwości są niemal nieograniczone, a od nas zależy to, z których z nich i w jaki sposób skorzystamy.

Choć wydawałoby się, że całość może – a nawet powinna – kosztować krocie, tak naprawdę najprostsze systemy można nabyć za niecały tysiąc złotych. Jak już wcześniej nadmieniliśmy, możemy je w dowolny sposób rozbudowywać, kiedy tylko chcemy – a z własnego doświadczenia musimy stanowczo powiedzieć, że będziemy chcieli to robić. Smart Home jest nowinką technologiczną, w której zdecydowanie można upatrywać naszej przyszłości i której na pewno warto dać szansę.