Pompy ciepła. Zalety i wad – co trzeba wiedzieć przed instalacją?

Systemy grzewcze to rozległy temat, szczególnie dla osób, które nie mają szczególnej wiedzy w tym zakresie. Przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj ogrzewania wybrać najlepiej zorientować się, jakie są mocne i słabe strony każdego dostępnego rozwiązania. Pompy ciepła to alternatywa dla znanych już dobrze kotłów gazowych, jednak wokół tej instalacji krąży nadal wiele kontrowersji i niedomówień. Czym jest i jak działa pompa ciepła? Jakie zalety i wady niesie za sobą wybór tego systemu do swojego domu? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię z otoczenia i przy użyciu małej ilości prądu przekształca ją w energię, która może zostać następnie wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń w domu czy też wody użytkowej. Działanie całego systemu opiera się przede wszystkim na zamkniętym obiegu, co skutkuje wyjątkowo niskimi kosztami eksploatacji urządzenia. Liczy się, że z wykorzystanego 1 kW energii może zostać wytworzone nawet 4 razy tyle energii w postaci ciepła. Urządzenie nie może działać jednak samodzielnie, a w całym większym systemie, w którego skład wchodzi źródło dolne, pompa, która pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przetwarza oraz źródło górne, czyli system instalacji grzewczej zamontowanej w domu, na przykład rury grzewcze służące do ogrzewania podłogowego.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzieli się przede wszystkim ze względu na ich źródło dolne, czyli to, z którego pozyskują energię w pierwszym etapie. Wyróżnia się:
pompy ciepła gruntowe, czyli takie, które czerpią energię geotermalną, która kumuluje się w ziemi. Ten rodzaj urządzenia charakteryzuje się dużą efektywnością pracy, co umożliwia wykorzystanie go jako jedyne źródło ogrzewania domu.
Pompy ciepła wodne wykorzystują jako źródło ciepłą wodę płynącą. Mają wysoką wydajność energetyczną, jednak wymagają sporego kosztu inwestycji.
Pompy ciepła powietrzne to urządzenia, które korzystają z powietrza pobieranego z zewnątrz. Generuje to jednak pewne problemy, ponieważ w momencie, kiedy występują duże różnice temperatur, nie mogą one stanowić jedynego źródła ciepła dla instalacji domowej, ze względu na mniejszą efektywność działania pompy.

Poza standardowymi rozwiązaniami istnieje także opcja pompy hybrydowej, w której wykorzystuje się kombinacje energii ze źródeł odnawialnych i tradycyjnych. Rodzaj urządzenia powinno dopasowywać się do konkretnej instalacji i zapotrzebowania energetycznego budynku.

Zalety i wady pompy ciepła

Prawdopodobnie największą wadą, jaka odstrasza osoby, które rozważają instalacje pompy ciepła w Wołominie, czy na jakimkolwiek innym terenie jest koszt całej inwestycji, który może w zależności od rodzaju urządzenia, rejonu i wykonawcy wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Stanowi to spory jednorazowy wydatek, szczególnie jeśli towarzyszy on kosztom budowy całego domu. Zwolennicy tego systemu przekonują jednak, że jest on całkowicie warty wydania takiej kwoty, ponieważ w perspektywie kilku lat ma ona się bez problemu zwrócić.

Dużą zaletą jest tutaj uniezależnienie się od surowców potrzebnych do napędzania klasycznego typu ogrzewania, takich jak paliwo czy gaz. Oznacza to w skrócie pozbycie się problemu martwienia się o podwyżki cen tych produktów. Istotną wartością jest tutaj także aspekt ekologiczny, który jest coraz bardziej dostrzegalny przez społeczeństwo. Pompy ciepła zużywają co prawda energię elektryczną do swojego działania, jednak są to stosunkowo małe ilości w porównaniu do standardowych rozwiązań, ponieważ w tym przypadku prąd jest potrzebny właściwie jedynie do podtrzymania pracy systemu, a nie samego wytwarzania ciepła. Dodatkowo nie zachodzi tutaj żaden proces, w wyniku którego z obiegu wydostawałyby się produkty spalania. Plusem jest także brak potrzeby wydzielania przestrzeni na składowanie surowca, takiego jak chociażby drewno na opał.