Jak zamontować rolety nadstawne

Rolety nadstawne są charakterystycznym rodzajem rolet zewnętrznych, które instaluje się w specyficzny sposób. Ten typ rolety nazywany jest także nakładanym, głównie ze względu na to, że faktycznie “nakłada się” zaraz na samą ramę okienną. Jak łatwo sobie wyobrazić, montaż rolet nadstawnych musi wobec tego być przeprowadzany równolegle z montażem okna oraz wykonywaniem elewacji budynku. Dlatego na ten typ rolet decydują się osoby, które są akurat na etapie budowy domu. Taki typ rolety zewnętrznej nadstawnej ma jednak swoje ogromne zalety. Po pierwsze- całość wygląda bardzo estetycznie, gdyż kaseta w całości zostaje ukryta w elewacji. Z drugiej strony, taki rodzaj montażu pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów termoizolacyjnych. Nie ma też ograniczeń co do wielkości okna, do którego można taką roletę zainstalować.

Montaż rolet nadstawnych – jak powinien przebiegać?

Pracę nad roletą nadstawną trzeba rozpocząć od dokładnego wymierzenia okna w miejscach, w których będą miały znaleźć się wkręty. Powinny być one rozstawione co około 50 cm w równych odległościach, a zaraz po nawierceniu otworów należy umieścić w nich wkręty. Następnym etapem jest zamocowanie profilu montażowego, który znajduje się w zestawie wraz z roletą. Trzeba go dopasować i zamocować na górnej listwie ramy okiennej tak, aby wystawał z każdej strony maksymalnie do 1,5 cm. Profil montażowy mocuje się, używając wkrętów, ale musisz pamiętać, że wkręty nie mogą wystawać ponad powierzchnię profilu, gdyż zakłóci to poprawne rozwijanie i zwijanie się rolety.

Kiedy już profil jest zamocowany – trzeba przejść do nasunięcia kasety na profil montażowy. Oba elementy trzeba trwale ze sobą połączyć i zabezpieczyć je poprzez przykręcenie specjalnych, bocznych profili mocujących. Idąc dalej z montażem rolety nadstawnej, czas na zainstalowanie prowadnicy na ramie okiennej. Następnie trzeba skupić się na instalacji napędu rolety oraz ewentualnego systemu jej sterowania. Zwijacz rolety trzeba poprowadzić do wewnątrz budynku i ewentualnie zainstalować panel sterujący na ścianie lub przymocować specjalny element odbierający sterowanie za pomocą pilota. 

Praktyczne aspekty montażu- ile miejsca zajmie taka roleta?

Ze względu na specyfikę montażu rolet nadstawnych, często kwestią tą zajmuje się ekipa budowlana, która realizuje projekt wykonania budynku. Jeśli jednak będziesz wykonywać montaż samodzielnie, najprościej jest uznać, że montaż wygląda tak, jakby otwór okienny musiał zostać powiększony o rozmiar skrzynki rolety nadstawnej. Roletę bowiem niejako nakłada się na okno, tym samym zwiększając powierzchnię elementu, który finalnie zostanie zainstalowany w murze.