Oświetlenie stadionu i boiska – jakie lampy będą najlepsze

Widowiska sportowe to zdarzenia zrzeszające całe masy. Nie można się temu dziwić, ponieważ emocje towarzyszące takim eventom są na swój sposób wyjątkowe. Jednak żeby czerpać największą przyjemność, na przykład z oglądania meczu piłki nożnej, wszystko powinno być dobrze widoczne, a z tego powodu budując obiekt sportowy bardzo istotne są lampy. Piłkarskie przeżycia będą na najwyższym poziomie, jeżeli wybierzesz oświetlenie boiska LED.

Trzeba wiedzieć, że w obecnych czasach nie chodzi tylko o stworzenie dobrych warunków do oglądania np. meczu z widowni. Żyjemy w dobie mediów, a więc przy każdy większym wydarzeniu, niejednokrotnie można liczyć nawet na obecność telewizji. Sprzęt, jakiego używają kamerzyści i fotografowie jest specyficzny, a więc to głównie wymogi stacji telewizyjnych warunkują to, jakie parametry musi mieć oświetlenie stadionów. Bardzo ważnym aspektem jest to, że oświetlenie boiska piłkarskiego i innego rodzaju obiektu sportowego musi być równomierne, ponieważ nie tylko zwiększy to komfort dla oglądających, ale też pozwoli na wykonanie dobrego materiału wideo. Co więcej, oświetlenie boiska powinno być tak zaplanowane, żeby możliwie nie było widać cieni. W przeciwnym wypadku człowiek może dostrzec tzw. efekt zebry, który polega na konieczności ciągłej zmiany adaptacji oka do różnic oświetlenia danego obszaru.

Oświetlenie stadionów powinno również zapobiegać zjawisku olśnienia, które może przeszkadzać graczom podczas gry i widzom podczas oglądania. Olśnienie polega na zbyt dużej ilości światła, wpadającego do ludzkiego oka. Może być to spowodowane złym doborem lamp, a także ich nieprawidłowym ustawieniem. Co ważne, olśnienie prowadzić może nawet do upośledzenia zmysłu wzroku, dlatego należy dobrze zaplanować oświetlenie i skonsultować projekt ze specjalistą.

Nie można zapominać o tym, że oświetlenie boiska piłkarskiego jest narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz. Z tego powodu warto zaopatrywać się w lampy spełniające określone normy odporności. Co więcej, ilość wymaganej emisji światła sprawia, że system oświetlenia może pobierać bardzo dużo energii. Dlatego warto zatroszczyć się o szczególną oszczędność. Świetnie sprawdzą się lampy LED, które pobierają około pięć razy mniej energii elektrycznej, niż ich odpowiedniki, a do tego oferują znacznie lepszą żywotność. W przypadku tak poważnego przedsięwzięcia, jak tworzenie oświetlenia stadionu powinno się kupować lampy z pewnego źródła.