Dlaczego warto korzystać z doradztwa podatkowego?

Podatki to nieodłączny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Rodzinny salon fryzjerski, prężnie rozwijający się start-up technologiczny czy firma produkcyjna – w każdym z tych przypadków należy sprawnie nadzorować wszelkie procesy związane z podatkami przedsiębiorstwa. Jednocześnie, daniny pochodzące od firm uchodzą za szczególnie skomplikowane zagadnienie, wymagające profesjonalnego wsparcia ze strony wykwalifikowanych fachowców. Dlaczego warto korzystać z doradztwa podatkowego? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto przeczytać poniższy tekst.

Czym właściwie jest doradztwo podatkowe? Wrocław – profesjonalna pomoc w zakresie podatków

Doradztwo podatkowe oferowane przez zewnętrzne, wyspecjalizowane w tym obszarze podmioty (tj. biuro podatkowe – Wrocław, Warszawa czy Gdańsk to tylko niektóre spośród miast, w których można znaleźć profesjonalne usługi w zakresie doradztwa) obejmuje między innymi takie działania dla przedsiębiorstw jak:

  • udzielanie merytorycznego wsparcia w zakresie zobowiązań o charakterze podatkowym oraz celnym,
  • wsparcie przedsiębiorcy (reprezentacja) podczas postępowań wszczynanych przez organy kontrolne,
  • reprezentacja klienta podczas postępowania administracyjnego dotyczącego zobowiązań podatkowych (reprezentacja i doradztwo dotyczą również egzekucji administracyjnej),
  • przygotowywanie okresowych deklaracji podatkowych,
  • przygotowywanie zapytań o udzielenie przez organy podatkowe interpretacji podatkowych oraz WIS, czyli Wiążącej Informacji Stawkowej,
  • audyt podatków w przedsiębiorstwie klienta (jest to częste działanie szczególnie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo otrzymało od organu kontrolnego informację o planowanej wobec niego audytu podatkowego).

Wyżej wymienione zadania to tylko niektóre spośród obszarów działań, których świadczeniem zajmuje się doradca podatkowy. Wrocław, Poznań i inne duże miasta to miejsca, w których można znaleźć najlepszych doradców podatkowych w całym kraju. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: taki stan rzeczy wynika stąd, że to właśnie w największych miastach znajdują się siedziby dużych firm (np. centralne sieci działających na terenie całego kraju), a to w ich przypadku sprawy podatkowe są często znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku niewielkich, rodzinnych przedsiębiorstw.

Pomoc profesjonalnego specjalisty zajmującego się podatkami jest niezbędna m.in. w sytuacji, gdy przedsiębiorstwa podejmuje działania wywołujące istotne skutki podatkowe (może być to np. ekspansja na rynek zagraniczny, ponieważ w przypadku eksportu towarów oraz WDT – Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów – zasady naliczania m.in. podatku VAT znacząco różnią się od tych stosowanych na terenie kraju). W takim przypadku pomoc profesjonalnego doradcy jest optymalnym rozwiązaniem, dającym merytoryczne wsparcie. Dzięki pomocy specjalisty, przedsiębiorca może skupić się na rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej (np. pozyskiwanie klientów, negocjacje handlowe itd.).

Doradztwo podatkowe Wrocław – podsumowanie. Dlaczego warto wybrać zewnętrzne usługi doradztwa podatkowego

Odprowadzanie podatków to nieodłączny, a jednocześnie bardzo złożony obszar funkcjonowania firmy. Na przykład ustawa regulująca stosowanie podatku od towarów i usług (czyli podatku VAT), liczy kilkaset stron wraz z załącznikami. A przecież trzeba pamiętać, że podatek VAT to nie jedyny rodzaj opodatkowania firm. Ważne są także podatki dochodowe (tj. podatek dochodowy od osób fizycznych PIT oraz podatek dochodowy od osób prawnych CIT), podatek od czynności cywilnoprawnych oraz wiele innych (np. podatek od środków transportu w przypadku firm posiadających własny tabor).

Ponieważ każdego roku ogłaszane są nowe regulacje oraz liczne modyfikacje już istniejących rozwiązań, nie ma zatem nic dziwnego w tym, że profesjonalna pomoc doradców podatkowych (w takich miastach jak Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Płock – pomoc specjalisty do spraw podatków jest ceniona w całej Polsce) staje się rozwiązaniem nie tyle zalecanym, co koniecznym. Doradcy podatkowi we Wrocławiu są do Twojej dyspozycji.