Pomysły na urządzenie gabinetu stomatologicznego

Aranżacja gabinetu stomatologicznego może stanowić duże wyzwanie, ponieważ trzeba nie tylko dostosować się do odpowiednich przepisów, ale również zapewnić komfort i swobodę lekarzowi podczas pracy, a pacjentom – dobre samopoczucie. Zakres wyposażenia w dużej mierze określają przepisy, gabinet stomatologiczny zazwyczaj powinien być wyposażony w większą liczbę mebli niż gabinety lekarskie. Spowodowane to jest potrzebą przechowania znacznej ilości akcesoriów i narzędzi dentystycznych.

Projektowanie gabinetów lekarskich – Wrocław

Wszystkie meble w gabinetach lekarskich powinny łatwo dawać się dokładnie wyczyścić za pomocą silnych środków chemicznych i nie powinny reagować na działanie preparatów odkażających. Zazwyczaj podczas projektowania gabinetów lekarskich stawia się na meble wiszące lub zaopatrzone w nóżki meblowe, co umożliwia dostęp do nich z każdej strony. Wyjątek stanowi lada recepcyjna, która jest traktowana raczej jako element architektoniczny, więc obowiązuje dowolność jej konstrukcji i ustawienia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli posiadających gładką powierzchnię oraz elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to surowiec o cechach bakteriostatycznych, odporny na działanie silnych środków chemicznych przeznaczonych do odkażania, co sprawia, że meble nie niszczą się podczas częstej dezynfekcji.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych – Wrocław

Jeśli chodzi o projektowanie gabinetów stomatologicznych, wszystkie elementy wyposażenia dopasowuje do głównego segmentu, jakim jest fotel dentystyczny. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie unitu, aby pacjent nie musiał przeciskać się między meblami. W skład unitu dentystycznego wchodzi fotel, na którym można przyjąć pozycję leżącą, półleżącą lub siedzącą, co ułatwia pracę stomatologowi, zapewnia też odpowiedni komfort pacjentowi, ponieważ wykonywane zabiegi dentystyczne często trwają wyjątkowo długo. Często lekarze mają możliwość sterowania fotelem z pozycji monitora lub systemu nożnego – regulować można każdą część fotela. Kolejnym elementem jest stolik lekarza i asystenta, który zawiera:
 – wiertarkę turbinową,
 – dmuchawko-strzykawkę,
 – skaler ze światłem LED,
 – lampę polimeryzacyjną,
 – mikrosilnik posiadający możliwość doboru wiertła.

Przy stoliku asysty niezbędne jest zainstalowanie ślinociągu i ssaka, ewentualnie lampy polimeryzacyjnej. Blok spluwaczki powinien mieć odpowiednią przestrzeń na postawienie kubka z wodą, musi być również zaopatrzony w kranik umożliwiający nalanie wody albo płynu dentystycznego.

Dezynfekcja narzędzi powinna odbywać się w sterylizatorni, jeśli budynek jest mały, służy do tego celu odpowiednia strefa z blatem dedykowanym wyłącznie do sterylizowania narzędzi. Jeśli budynek jest duży, sterylizatornia może być umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu, a wolne miejsce można przeznaczyć na biurko przydatne do wypełniania dokumentacji czy innych zadań. Podczas projektowania gabinetów stomatologicznych wykorzystuje się często jako element znakomicie aranżujący przestrzeń meble wykonane z przezroczystej plexi, która przepuszcza światło i optycznie powiększa wnętrze.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu – wykorzystanie szafek i schowków

Mniejsze meble, jak gabloty i szafki także powinny być wykonane z materiału łatwo poddającego się dezynfekcji. Utrzymaniu ich w czystości sprzyja zawieszenie na ścianie albo możliwość przesuwania na kółkach. Korpusy nowoczesnych szafek tego typu zawierają specjalne otwory umożliwiające wydobywanie potrzebnych przedmiotów, bez konieczności otwierania drzwiczek. W odróżnieniu od zamykanych szafek specjalne gabloty i półki mogą służyć do wyeksponowania wyrobów pomagających w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Gabloty powinny być przezroczyste i zawieszone w bezpieczny sposób, aby dostęp do nich był jak najbardziej swobodny.

Jest wiele możliwości, które można zastosować w projektowaniu gabinetów lekarskich we Wrocławiu. Dobry projekt uwzględnia przede wszystkim rozwiązania ułatwiające pracę i utrzymanie czystości, a także możliwość eksploatacji odpowiednio wyposażonego wnętrza przez wiele lat.